"İyilik yap karşılık bekleme, bilgiyi paylaş karşılık bekleme"

Uğur Böceklerimiz

Bizim en büyük değerimiz en büyük gücümüz, kazancımız insandır ve bu değerle yola çıkarak hayat amacımızı, değerlerimizi belirledik. Bizim yüzlerce uğur böceğimiz bulunuyor ve hepsi de ulaştığı her noktaya iyiliklerini yaymak ve bilginin ışığını oralara götürmek için yola çıktılar. Bizim gönüllülerimiz bilgi birikimleri tecrübeleri, mesleki yeterlilikleri ve yaşanmışlıkları ile ülkemizin her yerine seminerler vermeye devam ediyor. Biz gönüllülerimizle sürekli iletişim halindeyiz. Çeşitli eğitim programlarımızla birlikte öğrenip birlikte sorunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz ve bunda da başarılı oluyoruz. Bizim gönüllülerimizin ortak noktalarına baktığımızda aşağıdaki başlıkları sıralamak mümkün.

 • Hem kendilerine hem de çevresine karşı duyarlı ve sorumlu,
 • Sosyal sorumluluk noktasında her zaman ne yapabilirim düşüncesinde
 • Ekip çalışması olarak her zaman sorumluluk alan ve işini en iyi yapmaya çalışan,
 • Hem ikili ilişkilerde hem de toplumsal ilişkilerde kolay iletişim kurabilen,
 • Farklı kültürlere uyum sağlama özelliği olan,
 • Hem eleştiriye açık hem de eleştirme yetisi olan,
 • Her alanda güncel Çağ’a uyum sağlayabilen,
 • Araştırmayı seven ve daha iyi nasıl yapabilirim sorusunu sürekli kendine soran,
 • Ve paylaşmayı seven kişilerdir.

Bizler gönüllülerimize yılın belli dönemlerinde eğitimler veriyoruz. Amacımız sürekli gelişen bilgilerin güncel halde tutulmasını sağlamak. Gönüllümüz olan Uğur Böceklerimize verdiğimiz eğitimleri sıralayacak olursak,

 • Beden Dili,
 • Sunum Teknikleri,
 • Proje Yönetimi,
 • Derneğimiz Hakkında Bilgi,
 • Hayat Amacımız,
 • Hedeflerimiz,
 • Programımızın içeriği,
 • Gelecekte ne yapmak istediğimiz,
 • Neler yaptığımız gibi başlıkları katılımcılarımıza eğitimlerimiz aracılığı ile aktarıyoruz.

Uğur Böceklerimiz ile sürekli iletişim halindeyiz. Hem Facebook, Instagram, Google Grup ve mail adreslerimizle sürekli bağlarımızı güçlü tutarak hem de yaptığımız faaliyetleri paylaşarak tam bir ekip ruhu ile hareket etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Bizler çıktığımız bu yolda sizleri de aramızda görmeyi istiyoruz.

Murat Şahbaz

Uğur Böcekleri Derneği 


Uğur Böcekleri 13 Yaşında...

28 Nisan 2004 yılında ODTÜ de 650 kişinin katılımı  başlayan Uğur Böcekleri projesinin üzerinden tam tamına 11 yıl geçmiş. Bu 13 yılda geriye dönüp baktığımızda 3.216 seminerle 362.868  kişiye ulaşmışmışız ülkemizin 68 ilinde seminerler verdik.

         Uğur Böceklerimiz iyilik fikirlerini hayata geçirebilmek için var güçleri ile çalıştılar ve çalışmaya da devam ediyorlar. İçimizdeki iyilik yapma isteği bizi hep daha iyiye ulaştırma çabasında oldu. Bugün çıktığımız yolda bize eşlik eden kendi projelerini hayata geçirme çabasında olan ve karşılığında maddi hiçbir beklentisi olmayan 320 uğur böceğimizle yollarımız kesişti, 320 insan yüzbinlerce kişiye Girişimcilik, Yurt Sevgisi, Dürüstlük, İş Kalitesi ve Hoşgörü konularında  seminerler verdik. Ekipçe başardık, ekipçe en iyi olmak için mücadele ettik. Artık yepyeni bir Uğur Böcekleri var 22 Haziran 2015 tarihi itibari ile Türkiye Uğur Böcekleri Projemiz artık dernekleşerek “Uğur Böcekleri Derneği” adını aldı. Artık tüzel bir kimliğimiz var. Birçok projede diğer vakıf ve derneklerle işbirliklerimize devam edeceğiz. Yardımlaşmayı iyiye dair ne varsa hep birlikte daha da güçlenerek yapacağız. Dernekleşme sürecinde bizden emeklerini esirgemeyen İzgören Akademisi ailesine teşekkür ederiz.

 İzgören Akademi’nin sosyal sorumluluk projesi kapsamında hayata geçen Türkiye Uğur Böcekleri projesi Eylül ayında ilkini düzenleyeceğimiz ücretsiz Liderlik Kampı projesi ile de bilginin zekâtını vermeye hazırlanıyor.  Biliyoruz ve inanıyoruz ki ulaşacağımız ve gideceğimiz çok yer var. Bu projenin çıkış ve devam noktasında inancımız çok büyük. Düşler Tarlası Filminden bir söz ile bu haftaki yazımızı sonlandıralım.

“İnanç görünmeyen inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız başkalarının görmediklerini görebilirsiniz.”

Murat Şahbaz

Uğur Böcekleri Derneği 

Bir Gönüllü Hikayesi

Gönüllülüğün temelinde iyilik yatar, kimine göre gönüllülük sokakta gördüğü birisine yardım etmek, kimine göre bir yetimin başını okşamak kimine göre ise bir sivil toplum kuruluşunda faaliyette bulunarak kendi yetenekleri ve imkânları doğrultusunda başkalarının hayatında fark yaratmaya çalışmaktır. Belki de gönüllülük ’teki gönül Fikret Kızılok’un şarkısında sevgiliye duyula özlemin anlatıldığı Gönül şarkısıdır. Hepimizin gönül ve gönüllülük anlayışları farklı, bu fark insanı tek bir noktada birleştirmeye devam ediyor. Fayda başkalarının gülümsemesindeki mutluluğun adı belki de huzur...

Öyle bir insan öyle bir doktor düşünün ki, kendisini çocuklara adamış bütün hayatı çocukları iyileştirmek olmuş onlarla birlikte gülen onlarla birlikte üzülen yüce gönüllü bir insan düşünün. Bir gün bu doktorumuz hasta yatan çocukların odasına koymak için hastane yönetiminden televizyon talebinde bulunur. Bu talep karşılanmayınca yönetim tarafından, oradan çalışan personelle birlikte kendi aralarında para toplayarak bir televizyon alırlar ve çocukların odasına koyarlar. İlk başlarda bir çocuğun yol masraflarını karşılayamazken şimdi ise güçlenerek daha büyük projeler yaparak insan hayatına ve çocukların hayatına yatırım yapıyor. İşte bu doktorumuzun adı bugün Lösev’i kuran Üstün Ezer, küçük adımların nasıl büyük sonuçlar doğurduğunun hikâyesidir aslında bu.

Bugün binlerce insanın hayata dönüş noktasıdır. Ogünlerin temeli. Önemli olan başlamak küçük adımlar atmak inanın sonrası fazlası ile geliyor.

Lösev'in ardından bir de Tema’nın kuruluş hikayesine bakalım.

İki toprak sevdalısı, Toprak Dede Hayrettin Karaca ve Yaprak Dede A. Nihat Gökyiğit, 1992 yılında TEMA Vakfı’nı birlikte kurdular. Amaçları Anadolu’da yaşanmakta olan erozyon ve çölleşme tehlikesine kamuoyunun dikkatini çekmekti. Hedefleri ise bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamaktı. TEMA’nın “Türkiye Çöl Olmasın” sloganı toplumda büyük yankı uyandırdı. İlk kez önlem alınmazsa ülkemizin çöl olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu bu kadar yüksek sesle dile getirilmişti. Bugün 600.000 gönüllüsü olan muhteşem bir organizasyon.

Yazımın başında dediğim gibi önemli olan küçük adımlarla başlamak. Siz ilk adımı atın yeter.

Murat Şahbaz

Uğur Böcekleri Derneği